Dunavska, 62, Beograd, Dorćol
Spondiloza – kako pobediti bol i sačuvati zdravlje
Osećate bol u leđima ili ukočenost? Muče Vas uporni bolovi u vratu i zadnjem delu glave? Kao što sigurno već znate iz ličnog iskustva, bol u kičmi je složen problem, a spondiloza je samo jedan od načina na koji se ispoljava. Bez obzira iz kog razloga nastaje, ova bolest može imati negativne posledice i znatno otežati svakodnevne aktivnosti.
Iako se spondiloza vrata i spondiloza kičme često opisuje kao deo procesa starenja, istovremeno predstavljaju još jednu posledicu savremenog načina života. Upravo iz tog razloga, nekada je pogađala samo stariju populaciju, a sada se sve više javlja i kod mlađih osoba. Najčešći razlog nastanka bolesti je loša navika provođenja mnogo vremena u sedećem položaju, uglavnom zbog posla. Dodatni problem je, međutim, što se ovaj položaj nastavlja i tokom slobodnih trenutaka. Rezultat? Bol, ograničena pokretljivost i osećaj ukočenosti.
Kako nastaje spondiloza kičme – simptomi
Šta je, zapravo, spondiloza? Ova bolest se ukratko može opisati kao postepeni proces okoštavanja kičme. Međutim, ne radi se samo o fizičkoj transformaciji kostiju, već o složenom procesu degeneracije kičmenih struktura. Kada nastupi proces degeneracije, stanje se tokom vremena, postepeno pogoršava. Pogađa diskove, koji služe kao amortizeri između pršljenova, potom zglobove između pršljenova koji omogućavaju pokretljivost kičme, kao i same pršljenove. Degeneracija ima direktni uticaj na elastičnost kičmenog stuba, što dovodi do smanjenja pokretljivosti i negativno utiče na kvalitet života.
Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste da se spondiloza sve više manifestuje i kod mlađih osoba. To je najvećim delom rezultat modernog stila života, gde su dugi periodi sedenja i nepravilno držanje tela postali gotovo neizbežni. Pored toga, faktori kao što su genetika, povrede i prekomerno opterećenje kičme mogu dodatno ubrzati degenerativni proces.
Spondiloza, kao složeno stanje kičmenog stuba, ima raznovrsne simptome. Ovi simptomi mogu biti prilično varijabilni, kako u intenzitetu, tako i u načinu na koji se ispoljavaju. Mogu se javiti:
- bol i nelagoda,
- ukočenost i ograničenost pokreta
- trnci i slabost
- glavobolja
- gubitak ravnoteže
- promene u držanju tela
Važno je naglasiti da simptomi spondiloze (okoštavanja) variraju od osobe do osobe, a zavise od stepena degeneracije i pritiska, odnosno kompresije nervnih struktura. Dijagnoza i plan lečenja treba da budu prilagođeni svakom pacijentu individualno. Jedino takvim pristupom može se efikasno upravljati simptomima i poboljšati kvalitet života.
Zašto nastaje spondiloza (okoštavanje)
Spondiloza kičme se može razviti iz više razloga, a osim prirodnog procesa starenja, postoje i drugi faktori. Na neke od njih je moguće delovati i sprečiti razvoj bolesti. Važno je razumeti da različiti faktori mogu delovati zajedno i da svaka osoba može biti podložna spondilozi iz različitih razloga.
Jedan od ključnih faktora koji prouzrokuje spondilozu i doprinosi razvoju bolesti je dugotrajno ostajanje u statičnom položaju. To je npr. sedenje za računarom, sedenje za volanom ili obavljanje poslova koji podrazumevaju minimalnu fizičku aktivnost. Sedenje dovodi do pritiska na pršljenove i mišiće oko njih, što može prouzrokovati degenerativne promene. Osim toga, nedovoljna pokretljivost ovog dela tela, kao posledica neaktivnog stila života, doprinosi stvaranju povoljnog okruženja za razvoj spondiloze. Konkretno, nedostatak redovne fizičke aktivnosti dovodi do slabljenja mišića i ligamenata kičme, što je čini podložnijom degeneraciji.
Povrede, takođe mogu pokrenuti proces spondiloze, naročito ako su direktno pogođeni pršljenovi ili meka tkiva oko njih. Prekomerna telesna težina može dodatno opteretiti pršljenove i zglobove, i time ubrzati degenerativne promene.
Genetika takođe ima svoju ulogu u ovom procesu. Neki ljudi mogu imati genetsku predispoziciju za brži razvoj degeneracije kičme, što znači da su podložniji spondilozi čak i uz manje spoljne faktore.
Sve ove različite komponente zajedno doprinose razvoju spondiloze. Razumevanje uzroka i faktora rizika pomaže nam da bolje pristupimo prevenciji i upravljanju ovim stanjem. Jedino na taj način možemo očuvati zdravlje našeg kičmenog stuba i celokupnog tela.
Tipovi spondiloze kičme
Kada su promene uzrokovane spondilozom značajne i kada se razvijaju kroz više stepeni, govorimo o višestepenoj spondilozi. Ovaj pojam označava progresivno okoštavanje sa više faza ili stadijuma degeneracije kičmenog stuba. Njome su obično obuhvaćeni vrat, srednji deo i lumbalni deo.
Spondiloza može zahvatiti bilo koji deo kičme, ali se češće javlja u određenim područjima. Vratni deo kičme (cervikalni deo), srednji deo kičme (torakalni deo) i donji deo kičme (lumbalni deo ili llumbago) su najčešće pogođeni. To je zato što su ova područja podložnija većem opterećenju i pokretljivosti, što povećava rizik od degeneracije.
- Spondiloza vrata predstavlja oštećenje diskusa i pršljenova u vratu, a zbog posebne važnosti i učestalosti javljanja, detaljnije će biti objašnjena u nastavku teksta.
- Torakalna spondiloza.
Torakalna spondiloza kičme podrazumeva spondilozu sredine kučmenog stuba, koji se još naziva i toraks ili grudni koš. Obuhvata pršljenove od vrha grudnog koša do donjeg dela rebarnog luka. Ovaj oblik okoštavanja karakteriše bol u srednjem delu leđa, bol prilikom pritiska na kičmu, problem sa držanjem tela. U retkim, odnosno ozbiljnijim slučajevima i bol u grudima i otežano disanje.
- Lumbalna spondiloza.
Bol koji se javlja u donjem delu kičme (od donjeg dela grudnog koša do vrha karlice) naziva se lumbalna spondiloza kičme ili diskartroza. Karakteriše je bol koja se može širiti niz noge pa čak i stopala. Često može doći i do slabe pokretljivosti, problema sa ravnotežom, kao i do motoričke usporenosti.
Spondiloza vrata (okoštavanje vrata)
Spondiloza vratnog dela kičme naziva se cervikalni sindrom i predstavlja najčešći oblik spondiloze. Karakterišu je ukočenost vrata kao i bol u ovom delu tela koji se obično širi prema ramenom pojasu i potiljku, stanje poznato kao cervikocefalgia. Ukoliko se bol širi u jednu ili obe ruke i praćen je osećajem trnjenja u rukama, radi se o stanju cervikobrahialgia.
Kod spondiloze vrata dolazi do promena na zglobovima između vratnih pršljenova, a okoštavanje vrata se može javiti kao deo tog procesa. Kod osoba koje imaju promene na vratnom delu kičme pojava bola i prve tegobe mogu biti izazvani naglim pokretom vratnog dela, ili nepravilnim položajem tokom spavanja. Budući da promene u vratnom delu kičme mogu pritiskati nerve, čest slučaj je da se spondiloza vrata i vrtoglavica javljaju zajedno.
Spondiloza vrata i vrtoglavica
Ukoliko pritisci na korenove živaca dugo traju, može doći do smanjenja mišićne snage i mišićne mase i slabljenja osećaja za dodir. Takođe, može se desiti da se u rukama oslabi osećaj za dodir i druge senzacije iz spoljašnje sredine. Oboleli delovi diskusa i pršljenova mogu da pritiskaju i kičmene arterije koje ishranjuju zadnje delove mozga, pa se mogu javiti:
- vrtoglavica
- glavobolja
- poremećaj ravnoteže
- zujanje u ušima i
- muka
Ponekad, oštećenja na vratnom delu kičme mogu biti toliko velika da dovode do suženja kičmenog kanala i pritiska na kičmenu moždinu. Javlja se oduzetost nogu ili poremećen hod, a u rukama se javlja slabost, bolovi i osećaj trnjenja. Ovo je stanje poznato kao vratna diskus hernija (cervikalna mijelopatija).
Postoji li lek za spondilozu?
Proces dijagnostikovanja spondiloze počinje razgovorom između pacijenta i lekara. Lekar će u razgovoru sa pacijentom doći do podataka o postojanju konkretnih simptoma, kao što su bol, slabost, otežana pokretljivost. Važne su i informacije o trajanju simptoma, eventualnim povredama, zdravstvenom stanju, postojanju genetske predispozicije i o drugim faktorima rizika.
Nakon razgovora, lekar vrši fizički pregled pacijenta – posmatra njegovo držanje i hod i uviđa eventualne nepravilnosti. Sledeći korak jeste identifikovanja tačke bola opipavanjem kičme. Ovo je važno jer može pomoći da se otkriju područja koja su posebno pogođena degeneracijom.
Lekar može od pacijenta zahtevati da izvrši određena savijanja ili ispravljanja kičme, a sve u cilju procene obima pokretljivosti kičme i identifikacije eventualnih ograničenja. Biće potrebno da lekar pažljivo proceni i postojanje određenih neuroloških simptoma poput utrnulosti i slabosti u rukama i nogama što će dodatno pomoći u definisanju prave dijagnoze. Sve ove radnje omogućavaju lekaru da stvori celokupnu sliku o stanju kičme pacijenta, odnosno da se problem identifikuje, kao i da se definišu preostali koraci u dijagnostičkom procesu. U tu svrhu lekar može zatražiti određenu dodatnu medicinsku dokumentaciju u vidu rendgenskih snimaka, CT nalaza i nalaza magnetne rezonance.
Rendgenski snimci kičme su često prvi korak u dijagnostici spondiloze vrata i kičme. Ovi snimci pružaju vizuelni prikaz stanja kičme, odnosno na njima se jasno mogu uočiti sve promene u strukturi kičme. CT nalazi pružaju slike kičme u 3D prikazu što je korisno za uvid stanja diskova između pršljenova, izraslinama na kostima i drugim promenama na kičmi. Nalaz magnetne rezonance predstavlja takođe koristan izveštaj u dijagnostici spondiloze jer pruža detaljan prikaz mekih tkiva, ligamenata i nervnih struktura.
Svi navedeni koraci su važni pri donošenje odluke o lečenju, konsultacija između lekara i specijalista, kao i pružanje potpunog uvida u stanje pacijenta. U zavisnosti od simptoma i nalaza, lekar će postaviti dijagnozu spondiloze i preporučiti odgovarajući plan lečenja Lečenje spodniloze može uključiti konzervativne mere, kao što su lekovi i fizikalna terapija, ili čak hirurške opcije u ozbiljnijim slučajevima.
Najbolji lekovi za spondilozu
Lečenje i pravilno upravljanje tokom bolesti zahteva personalizovan pristup. U obzir se uzimaju različiti faktori kao što su ozbiljnost simptoma, specifične potrebe pacijenta i medicinska istorija. Lekar će pažljivo proceniti sve ove aspekte kako bi preporučio najbolji lek za spondilozu i tretman koji će dati najbolje rezultate.
Praksa je pokazala da su najbolji lekovi za spondilozu analgetici koji se koriste za ublažavanje bolova, kao što je na primer ibuprofen. Koriste se i lekovi koji pomažu opuštanju mišiča i mogu ublažiti grčeve i napetost u mišićima kičme. Lekovi za spondilozu vrata kao i kičmenog dela mogu podrazumevati i primenu kortikosteroida. Njihova primena se mora pažljivo pratiti zbog potencijalnih neželjenih dejstava. Čest je slučaj da se u cilju eliminacije bola koriste i kreme ili gelovi koji se nanose na bolno područje a u cilju lokalnog olakšanja.
Spondiloza vrata – prirodni lek
U procesu lečenja od koristi može biti i zdrava ishrana, a posebno hrana bogata vitaminima i mineralima. Koji su to najbolji vitamini za spondilozu?
B vitamin je neophodan za zdrav nervni sistem i mišiće, a posebno B6, koji služi da se vitamin B12 na najbolji mogući način iskoristi. Izvor vitamina B6 su banane, piletina, žumance, ribe i školjke, meso, mleko, orasi, puter od kikirikija, krompir, suve šljive, suvo grožđe, pšenica, avokado itd. Trnjenje u rukama i nogama, problemi sa ravnotežom mogu ukazati na nedostatak vitamina B12, a može se nadoknaditi unosom mleka, jaja i sireva, a nalazi se i u mesu, pre svega džigerici i bubrezima.
Vitamini K2 i D3 mogu pomoći u očuvanju kostiju. Vitamin K2 većinom se ne unosi dovoljno u organizam, a nalazi se u mleku sa visokim procentom masti, žumancetu i mesu, posebno džigerici. Vitamin D se može naći u junetini, jajima i masnoj ribi, poput lososa i sardine.
Posebno se preporučuju namirnice poput ribe jer su bogate omega-3 masnim kiselinama, kao i voće i povrće. Takođe, određeni dodaci kao što su riblje ulje ili glukozamin mogu imati povoljan uticaj na hrskavicu.
Fizikalna terapija – najbolji lek za spondilozu
Osim tradicionalnih farmaceutskih tretmana, postoje i druge metode i tehnike koje su se pokazale kao izuzetno efikasan lek za spondilozu. Terapija vežbanjem i fizikalna terapija su se pokazale kao izuzetno korisne. Ovi programi fokusiraju se na specifične vežbe koje pomažu jačanju mišića oko kičme, poboljšavaju pokretljivost i umanjuju bol. Pored toga, pravilno držanje tela ima ključnu ulogu kako be se spondiloza sprečila ka daljem napredovanju. Pravilna ishrana i održavanje zdrave telesne težine mogu se pozitivno odraziti na opšte zdravstveno stanje i podržati proces ozdravljenja.
Redovna fizička aktivnost i kretanje doprinose očuvanju pokretljivosti kičme i jačanju mišića, što može ublažiti simptome. Masaža, elektroterapija, akupunktura i kineziterapija su alternative koje takođe mogu pružiti olakšanje od bola i nelagodnosti, aktivirajući telo na prirodan način.
Posebno se ističe plivanje, kao terapijska opcija koja može da dovede do smanjenja hroničnog bola. Plivanje pruža blagotvorni efekat na mišiće i nervne strukture. Ova terapija smanjuje pritisak na kičmeni stub i omogućava slobodnije kretanje.
Važno je razumeti da ne postoji jedan najbolji lek za spondilozu vrata i kičme. Metode lečenja se prilagođavaju konkretnom stanju svakog pacijenta. Kombinovanje različitih terapijskih metoda može doprineti znatnom olakšanju simptoma, poboljšati pokretljivost kičme i kvalitet života. Operacija se razmatra samo ako su svi drugi tretmani neuspešni i predstavlja poslednje rešenje.
Spondiloza vrata – vežbe
Vežbe za spondilozu vrata trebalo bi da za cilj imaju ojačavanje mišića, poboljšanje pokretljivosti i ublažavanje simptoma. Od ključnog je značaja da se pre početka bilo kog programa konsultujete sa lekarom ili fizioterapeutom u cilju dobijanja pravilnih smernica. Važno je prilagoditi vežbe za spondilozu individualnim sposobnostima i specifičnom zdravstvenom stanju osobe.
Fizioterapeut Vam može pomoći u izradi personalizovanog programa vežbi koji će odgovarati specifičnom stanju pacijenta. Redovno izvođenje ovih vežbi pod nadzorom stručnjaka može značajno poboljšati kvalitet života osoba sa spondilozom. Postoje različite vrste vežbi koje mogu biti korisne kako bi se izlečila spondiloza vrata ili spondiloza kičme.
- Vežbe istezanja su usmerene na poboljšanje pokretljivosti kičme i opuštanje napetih mišića, što je kod spondiloze izuzetno važno. Istezanje može pomoći da se smanji ukočenost i bol. Pri izvođenju vežbi istezanja treba biti oprezan kako se ne bi izazvao dodatni pritisak na kičmu.
- Vežbe za jačanje mišića su izuzetno važne je mišići pružaju podršku kičmi i smanjuju opterećenje na zglobovima i diskovima. Osim jačanja mišića leđnih mišića, posebno je važno raditi na jačanju trbušnih mišića koje podržavaju kičmu da stoji uspravno.
- Vežbe za fleksibilnost se koncentrišu na poboljšanje pokretljivosti kičme. To može pomoći u smanjenju ublažavanju napetosti mišića i rizika od povreda.
- Lagane kardio vežbe, kao što su šetnja ili vožnja bicikla, mogu poboljšati cirkulaciju i održati zdravu telesnu težinu, što je važno za celokupno zdravlje kičmenog stuba.
- Vežbe disanja i opuštanja mogu pomoći u smanjenju napetosti mišića i stresa.
Vežbe treba raditi lagano i pažljivo, bez forsiranja i bola. Ako se oseti nelagodnost ili bol, odmah bi trebalo prestati sa izvođenjem vežbe. Redovnost u vežbanju je ključna za postizanje rezultata.
Ključ za dugovečnost kičme
Spondiloza vrata, baš kao i spondiloza kičme predstavljaju ozbiljno stanje koje zahteva pažnju i brigu. Razumevanje uzroka i simptoma, prevencija i pravilno upravljanje daljim tokom bolesti su ključni aspekti očuvanja zdravlja kičme i celokupnog tela, bez obzira na uzrast.
Ukoliko osećate bolove u vratu ili kičmi, ne odlažite odlazak kod lekara. Fizioterapeutski centar Dynamic Fizio stoji Vam na raspolaganju. Koristeći modernu tehnologiju i tradicionalne pristupe, pažljivo pristupamo svakom pacijentu. Iako proces oporavka zavisi od stepena oštećenja kičme i drugih faktora, pažljivo biramo najbolji način lečenja za najbolje moguće rezultate.
Ako Vam spondiloza vrata ili spondiloza kičme stvaraju povremenu ili svakodnevnu nelagodnost, ne oklevajte da nas kontaktirate. Našu posvećenost i brigu o pacijentima pokazujemo i time što je prvi pregled potpuno besplatan.
Kako bismo Vam napravili kompletan individualni program lečenja, pozovite nas na broj telefona 0601343303 ili nam pošaljite poruku putem kontakt forme.
Zakažite prvi pregled besplatno!
Kada se radi o proceni i dužini oporavka, naš tim će odrediti i dati neophodne smernice ka što brže i boljem oporavku. Niste sigurni još uvek? Samo klik vas deli od besplatnih konsultacija.
Pozovite sada da zakažete 063/352 413
@2023 – Fizikalna terapija Beograd – Dynamic Fizio – Sva prava zadržana